Dlaczego powinieneś mieć bloga firmowego

Blog firmowy

Coraz głośniej robi się o blogach w internecie oraz poza nim. Blog, czyli strona internetowa w postaci dziennika, na której najnowsze wiadomości pojawiają się u góry strony głównej, a następnie przesuwają się coraz niżej, gdy są zastępowane nowszymi wpisami, już od dłuższego czasu podbija internet. Młodzież pisze bogi, politycy piszą blogi, dziennikarze piszą blogi... Również coraz więcej firm sięga po bloga jako narzędzie komunikacji. Sprawdź dlaczego i Twoja firma potrzebuje bloga firmowego.

Blog firmowy coraz częściej postrzegany jest jako doskonały środek promocji firmy w internecie i rzeczywiście często tak jest. Poniżej kilka powodów, dla których warto rozważyć posiadanie bloga firmowego.

Prowadzenie bloga jest proste i tanie

Rozwój technologii cyfrowych i internetu sprawił, że prowadzenie regularnie aktualizowanych stron internetowych stało się niezwykle proste i tanie. Najpopularniejsze dostępne obecnie platformy do prowadzenia blogów są całkowicie darmowe, a umożliwiają stworzenie wysokiej klasy stron internetowych. Dodatkowo, pomimo swojej wysokiej jakości i wielości funkcji, oprogramowanie do blogowania jest z reguły niezwykle proste w obsłudze.

Wprawdzie początkowa instalacja bloga może okazać się dla osoby niewtajemniczonej odrobinę kłopotliwa, jednak gdy mamy ją już za sobą, prowadzenie bloga jest naprawdę łatwe. Większość popularnych platform blogowych pozwala na tworzenie kolejnych artykułów w prostym oknie edycyjnym podobnym do znanych edytorów tekstu takich jak Word, oraz ich organizację przy pomocy przyjaznego, czytelnego interfejsu. Nie musisz być więc ekspertem komputerowym, aby swobodnie prowadzić całkiem dynamiczną stronę internetową na temat swojej branży. Taniość i prostota nie są może same w sobie powodami do prowadzenia firmowych blogów, dobrze jednak zdawać sobie z nich sprawę poznając kolejne powody.

Blog to doskonałe narzędzie komunikacji

Blog może być wykorzystywany jako narzędzie do informowania klientów o nowych produktach i promocjach oraz o zmianach w firmie. Jeśli jedyne co zrobisz, to dodanie nowego produktu do listy w zakładce "oferta", większość Twoich klientów prawdopodobnie nigdy tego nie zauważy. Jeśli jednak informacja na ten temat pojawi się na pierwszej stronie Twojego bloga, to już zupełnie inna sprawa. Produkt będzie zauważony przez wszystkich klientów śledzących Twojego bloga, a Ty będziesz mógł zaprezentować go znacznie szerzej niż w katalogu.

Dodatkową zaletą komunikacji przy pomocy bloga jest jej dwustronność. Jeśli opiszesz na blogu nową usługę, Twoi klienci w komentarzach mogą Ci błyskawicznie podać swoje opinie na jej temat. Taka wiedza jest dla Ciebie niesłychanie przydatna - dzięki niej możesz dopasowywać swoją ofertę dokładnie do oczekiwań klientów.

Budowanie relacji z klientami

Blog jest świetnym narzędziem do budowania relacji z klientami. Komunikacja na nim nie musi się przecież ograniczać jedynie do informacji o nowych produktach. Większość blogów firmowych traktuje o znacznie szerszej palecie tematów związanych z branżą firmy. Dzięki blogowi możesz utrzymywać nieprzerwaną komunikację z klientami poprzez kolejne artykuły. Oni z kolei mogą odpowiadać Ci w komentarzach, w których również Ty możesz kontynuować z nimi rozmowę na dany temat. Taka dyskusja powoduje, że wchodzisz w relację z klientami, dzięki której obie strony poznają się znacznie dokładniej. Znajomość natomiast z reguły przeradza się w lojalność. Blog może więc znacznie zwiększyć liczbę stałych klientów.

Budowa autorytetu

Regularne merytoryczne artykuły na temat Twojej branży zbudują Twój autorytet w oczach klientów, konkurentów oraz innych partnerów biznesowych. Autorytet sprawia, że coraz więcej osób z branży Cię zna i traktuje poważnie. Twoje zdanie wyrażane na blogu zaczyna się liczyć. Jeśli za jakością bloga stoją też wysokiej jakości usługi, zaczynasz być postrzegany jako ekspert, co przekłada się na większą ilość zleceń oraz może przełożyć się na możliwość uzyskania wyższych marż.

Reklama

Autorytet zwiększa również Twoje możliwości networkingu. Autorytety w danej dziedzinie są z reguły zapraszane na targi, konferencje i inne wydarzenia związane z dana branżą.

Zwiększenie odwiedzin Twojej strony internetowej

Regularnie aktualizowany blog jest jedną ze skuteczniejszych metod zwiększenia odwiedzin na Twojej stronie internetowej i tym samym promocji Twojej marki w internecie. Główne tego powody to:

Zainteresowanie tematem

Jeśli ktoś raz odwiedził Twojego bloga i zainteresował go temat, o którym piszesz, będzie wracał na Twoją stronę w poszukiwaniu nowych opublikowanych przez Ciebie artykułów. Większość platform blogowych umożliwia zapisanie się na tzw. kanał RSS, który agreguje dla czytelnika treści z różnych blogów umożliwiając mu śledzenie pojawiających się na nich wiadomości. Dodatkowo, Ty sam możesz udostępnić czytelnikom możliwość subskrybowania Twojego bloga przez e-mail. Jeśli to zrobisz - za każdym razem, gdy opublikujesz nowy artykuł będzie on automatycznie wysyłany do czytelników na ich adresy e-mail.

Nowe linki z innych stron

Raczej trudno się spodziewać, żeby duże ilości innych stron internetowych chciały wstawiać linki do Twojej strony internetowej, jeśli są na nich tylko listy Twoich produktów i kontakt. Blog umożliwia Ci pisanie znacznie szerzej na temat Twojej branży. Jeśli Twój blog będzie ciekawy i nabierze trochę autorytetu, możesz się spodziewać, że inne blogi lub strony internetowe będą czasami odnosiły się do Twoich artykułów dodając linka zwrotnego, lub nawet linkowały do konkretnych artykułów na Twoim blogu jako do źródła wiedzy na dany temat. Przez takie linki będziesz otrzymywał dodatkowe odwiedziny osób zainteresowanych tematami dotyczącymi Twojej branży.

Blog zwiększa widoczność w wyszukiwarkach internetowych

W dzisiejszych czasach większość ludzi wyszukuje informacje poprzez wyszukiwarki internetowe, takie jak np. Google. Im więcej stron ma Twój blog i im więcej tekstu, tym większa szansa, że ktoś wpisze w wyszukiwarkę frazę, która skieruje go na Twoja stronę. To jednak nie wszystko. Wyszukiwarki są bowiem tak zoptymalizowane, że znacznie chętniej wyświetlają strony, na których regularnie pojawia się nowa treść.

Dodatkowo, jeśli zrealizuje się efekt opisany powyżej i inne strony będą wstawiały linki kierujące do Twojego bloga, Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie i ilość odwiedzin, mogą znacznie wzrosnąć.

Jedyne przeciwwskazanie - czas

Patrząc na powyższe korzyści z prowadzenia bloga, wydawać by się mogło, że prowadzenie go w zasadzie nie ma żadnych minusów. Decydując się jednak na taką formę promocji, należy pamiętać, że kosztem jaki się ponosi jest czas. Regularne pisanie bloga może okazać się czasochłonne. Pisanie artykułów nie każdemu przychodzi łatwo. Dodatkowo oprócz tworzenia artykułów trzeba odpowiadać na komentarze i e-maile, usuwać komentarze spamowe oraz dbać o utrzymanie bloga, czyli robić regularne backupy treści oraz aktualizować oprogramowanie. Wszystkie te czynności, choć każda z nich to zaledwie parę minut, dodają się zabierając kolejnych kilka godzin w tygodniu z Twojego czasu.

Podsumowując, blog jest świetnym narzędziem do promocji Twojej firmy i powinieneś poważnie rozważyć jego prowadzenie. Musisz zdawać sobie jednak sprawę z tego, że będzie to kosztem Twojego czasu.

Reklama