Żeby zostać ekspertem, musisz kochać to co robisz

Żeby zostać ekspertem, musisz kochać to co robisz

Warren Buffet powiedział, że człowiek aby odnieść sukces, musi zrobić tylko kilka rzeczy naprawdę dobrze, pod warunkiem, że nie zrobi zbyt wielu rzeczy źle.

Czytając jego biografię szybko orientujemy się, że on sam w zasadzie osiągnął swój sukces dzięki temu, że był dobry w dwóch dziedzinach: zarabianiu i kontaktach międzyludzkich.

Jednak żeby być dobrym w tym, co się robi, potrzeba czasu i wysiłku. Nikt nie zostaje ekspertem: informatykiem, muzykiem, lekarzem czy managerem albo kimkolwiek innym w kilka dni. Potrzeba na to lat pracy, nauki i doświadczeń.

Buffet na przykład spędził nieskończone godziny czytając o giełdzie, wycenach i biznesie oraz przeglądając historyczne dane wielu amerykańskich przedsiębiorstw, cofając się nawet o kilkadziesiąt lat wstecz.

Również, już jako młody chłopak, świadom swoich niedomagań na polu towarzyskim, pracował bardzo intensywnie nad sztuką obcowania z innymi ludźmi. Posuwał się nawet do statystycznego badania jakie zachowania zjednują przychylność innych, a jakie nie. W końcu stał się tak skuteczny, że wiele spośród udanych inwestycji mógł zrealizować właśnie dzięki sympatii innych osób, którą sobie zaskarbił.

Kim bowiem jest ekspert

Polska Wikipedia milczy na ten temat, ale z angielskiej możemy dowiedzieć się, że z akademickiego punktu widzenia, ekspertem można zostać po około 10.000 godzin umyślnego treningu, czyli działania z koncentracją, mającego na celu nie tylko wykonanie zadań, ale i rozwój.

Oczywiście 10.000 godzin to raczej szerokie przybliżenie, bo pewnie zależy od dziedziny, konkurencji w branży, lokalizacji itp., jednak pokazuje jak dużo pracy trzeba włożyć w to, by naprawdę być w czymś dobrym. A przecież, żeby  wyjść ponad przeciętność i osiągnąć prawdziwy sukces, potrzeba jeszcze więcej. Potrzeba długiej, ciężkiej pracy, przez wiele lat.

Krótko mówiąc – jeśli chcesz być w czymś naprawdę dobry, musisz poświęcić na to znaczną część swojego życia.

I musisz to kochać

Ciężka praca nad czymś, czy też mówiąc dokładniej – nad sobą, aby znać się na czymś, nie uda się jeśli nie będziesz tego czegoś naprawdę lubił. Musisz naprawdę interesować się tym, czym się zajmujesz.

Tylko wtedy będziesz miał siłę i chęć, żeby przez wiele, wiele godzin pracować, uczyć się i rozwiązywać problemy związane ze swoim zajęciem. Będą to lata ciężkiej pracy i wysiłku.

Ludzie, którzy osiągają sukces, robią to nie dla tego, że przez 10.000 godzin odliczali czas przy biurku, czekając aż będą mogli o czwartej czy piątej uciec do domu. Osiągnęli i osiągają sukces, ponieważ w tym czasie skupiali się na robieniu tego, czym się zajmowali. Chcieli robić to jak najlepiej i nieustannie nad tym pracowali.

W jakiejkolwiek dziedzinie działasz, nie działasz  w próżni. Wokół Ciebie jest wiele innych osób zajmujących się tymi samymi zagadnieniami i problemami co Ty, i stających się ekspertami w tej samej dziedzinie. Jeśli Ty będziesz szedł po najniższej linii oporu, zawsze Cię wyprzedzą. Będą wiedzieć więcej, działać szybciej i mądrzej, i mieć przy tym więcej radości niż Ty.

Jeśli więc Twoje obecne zajęcie Ci się nie podoba...

 to masz dwa wyjścia:

Sprawić, aby Ci się spodobało

Brzmi to dość niepoważnie, ale to wbrew pozorom najprostsza metoda. Znasz się już bowiem  całkiem dobrze na tym, co robisz. Znacznie bliżej Ci do eksperta w Twojej obecnej dziedzinie niż w jakiejkolwiek innej, w której miałbyś zaczynać od początku. Zresztą to coś innego wcale nie musi okazać się zajęciem Twoich marzeń po tym jak wgłębisz się w to przez parę lat.

Reklama

Znalezienie pasji w obecnej pracy wcale nie jest niemożliwe. Zastanów się - jakoś tą pracę wybrałeś. Musiałeś więc myśleć, że będzie Ci się podobać, albo przynajmniej myśleć, że nie będzie tak źle. Może więc Twoje obecne zajęcie nie jest ogólnie takie złe, tylko Tobie się trochę uprzykrzyło. Prawda jest taka, że spędzamy w pracy tak dużo czasu robiąc w kółko te same rzeczy, że nawet najbardziej fascynujące zajęcie może z czasem zacząć irytować. Możliwe więc, że zamiast szukać nowej pasji, wystarczy, że odkryjesz ją od nowa w obecnym zawodzie.

Możliwe też, że Twoje zajęcie ogólnie Ci się podoba, ale w cieszeniu się nim przeszkadzają Ci jakieś elementy – może irytujący szef, może układy w pracy, a może jej godziny albo tylko kilka z wielu zadań, które musisz wykonywać. Jeśli tak jest, powinieneś skupić się przede wszystkim na rozwiązaniu tych problemów. Gdy je bowiem opanujesz, zadowolenie z pracy powróci. Nie chodzi nawet o ich całkowitą eliminację, bo jest to często niemożliwe, ale zwykłe kontrolowanie - tak aby elementy pracy, za którymi nie przepadasz, nie górowały nad tymi, które lubisz.

Wszystko to nie jest proste. Jeśli po przeanalizowaniu swojej sytuacji dalej uważasz, że nie będziesz w stanie polubić tego czym się zajmujesz, a powyższe rozwiązania brzmią raczej nierealistycznie i zabawnie, ale pomimo tego, chcesz zostać ekspertem w swojej dziedzinie, pozostaje Ci trudniejsza droga:

Zmień zawód

Zmiana ścieżki kariery jest zadaniem bardzo trudnym. W rzeczywistości mało ludzi decyduje się na taki krok z własnej woli – raczej zmuszają ich do tego okoliczności.

Zaczynając wszystko od początku musisz rozpocząć naukę od zera. Oznacza to długie godziny spędzane na poznawaniu nowego rzemiosła i na rozwiązywaniu problemów, z którymi bardziej doświadczeni w Twojej branży radzą sobie od ręki. Aby zostać ekspertem, musisz ich dogonić, a  następnie przegonić. Nowa dziedzina, o której masz, jeśli nie jesteś jej praktykiem, ogólne tylko pojęcie, będzie miała stać się Twoim polem działania. Będziesz musiał ją poznać na wylot – i to szybko.

Ze zmianą ścieżki kariery wiążą się dwa główne problemy:

  1. Prawdopodobne obniżenie zarobków – Cokolwiek wybierzesz, prawdopodobnie na początku będziesz zarabiał mniej niż w swojej poprzedniej pracy. Zanim zdobędziesz doświadczenie za które ktoś będzie chciał płacić, możliwe że będziesz musiał zgodzić się na utratę części zarobków. Pytanie brzmi, jak długo będzie trwał stan obniżonych przychodów oraz jak bardzo będziesz musiał z nimi zejść. Bardzo trudno jest bowiem obniżyć standard życia by przyzwyczaić się do niższych niż w przeszłości przychodów.
  2. Ryzyko – Zmiana zawodu wiąże się z poważnym ryzykiem niepowodzenia:
    1. Będziesz musiał rywalizować z młodszymi od siebie, którzy zaczynają dokładnie z tego samego poziomu co Ty. Ludzie z Twojej nowej branży, którzy są w Twoim wieku, będą z reguły mieli o wiele większe od Ciebie doświadczenie. Z nimi też musisz się ścigać. Jeśli nie przegonisz młodszych i nie dogonisz starszych, nie zostaniesz szanowanym ekspertem i nie osiągniesz solidnego sukcesu. Prawdopodobnie zaczniesz żałować, że w ogóle się na coś takiego porwałeś i Twoje nowe zajęcie stanie się równie niesatysfakcjonujące, co obecne.
    2. Będziesz musiał lubić nowe zajęcie. Nie po to zmieniasz karierę, żeby po dwóch latach znaleźć się w punkcie wyjścia. Ryzyko tego, że, gdy się w nie zagłębisz, nowe przedsięwzięcie okaże się męczące i nieciekawe, jest naprawdę poważne.
Przypisy

Na podstawie książki The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life autorstwa Alice Schroeder

Reklama