Nigdy się nie poddawaj!

Nigdy się nie poddawaj

Młode firmy wymagają bardzo wiele nakładów pracy. Wysiłek ten często przez bardzo długi czas przynosi bardzo małe efekty. Młody przedsiębiorca ma bardzo trudne zadanie do wykonania:

  • musi stworzyć produkt,
  • musi stworzyć marketing,
  • musi zdobyć klientów,
  • musi stworzyć od podstaw organizację firmy,
  • itp.

W tym czasie nie może utracić płynności finansowej oraz musi mieć z czego żyć, a to wszystko to w nieustannej konkurencji z innymi przedsiębiorcami, którzy często są na rynku dłużej, nie rzadko też mają duże doświadczenie i zasoby.

Co więc radzą doświadczeni przedsiębiorcy swoim młodszym kolegom? Okazuje się, że jedną z częściej pojawiających się rad jest właśnie ta prosta: Nie wolno się poddawać.

Paul Graham

Paul Graham to twórca pierwszych aplikacji internetowych, z których jedna została kupiona przez Yahoo, oraz założyciel funduszu Venture Capital YCombinator.

W jednym ze swoich esei, skierowanych głównie do beneficjentów funduszu, zatytułowanym „How Not To Die” („Jak nie umrzeć”), Paul pisze tak:

„Jeśli tylko unikniesz śmierci (swojej firmy), zostaniesz bogaty. To brzmi jak żart, ale to jest mniej więcej to, co dzieje się z przeciętnym startupem.”

Pokazuje on też, że nie można przejmować się niepowodzeniami. Błędy są wręcz oczekiwane w przypadku nowej firmy:

„Częstym uczuciem, które może wydawać się alarmujące, jest uczucie, że to co robisz nie działa. Powodem tego uczucia jest najprawdopodobniej to, że to co robisz nie zadziała. Startujące firmy prawie nigdy nie trafiają za pierwszym razem. Z reguły tworzysz coś, czego nikt nie chce. Nie zakładaj, że jeśli tak jest, to poległeś. To normalne, że tak się dzieje. Nie siedź tylko pracuj dalej. Próbuj.”

Podsumowując, pisze tak:

„Jeśli zakładasz firmę: idzie w twoją stronę wielkie g*wno. Zawsze idzie w każdej nowej firmie. Szanse, że dojdziesz do płynności finansowej bez jakiegoś wielkiego kryzysu po drodze są jak jeden do 1000, więc gdy ten kryzys przyjdzie, po prostu powiedz sobie: A! to to, o czym mówił Paul! Co on mówił żeby zrobić? A tak – nie poddawać się.

Ben Casnocha

Ben Casnocha to znany i poczytny przedsiębiorca oraz dziennikarz amerykański, który swoje pierwsze przedsięwzięcie rozpoczynał mając 14 lat. Jest on założycielem firmy Comcat Inc. produkującej programy e-learingowe dla instytycji rządowych.

Przedstawia nam on wizję rozwoju przedsiębiorcy na podstawie 30 kroków do osiągnięcia mistrzostwa w danej dziedzinie:

1.Start

2.Pracujesz

3.Wydaje Ci się że zaczynasz coś osiągać

4.Widzisz osiągnięcia kogoś innego i czujesz się totalnie beznadziejnie

5.Pracujesz dalej

6.Pracujesz dalej

7.Czujesz, że może już nawet teraz coś tam umiesz

8.Ale nie

9.Pracujesz dalej

10.Prosisz kodoś o opinię – reakcja jest miła, choć nieprzychylna

11.Depresja

12.Pracujesz dalej

13.Pracujesz dalej

14.Depresja

15.Czujesz się całkiem dobrze i już może nawet jesteś trochę dumny z tego co umiesz

Reklama

16.Depresja

17....

23.Depresja

24.Pracujesz dalej, choć już nawet nie potrafisz wytłumaczyć dlaczego.

25....

28. Pracujesz bo nie ma już żadnej innej opcji.

29. Osiągasz mistrzostwo.

30. Pracujesz, pracujesz dalej.

Yaro Starak

Blogger i twórca różnorodnych przedsięwzięć biznesowych przeprowadzonych głównie w Internecie, który twierdzi, że zarabia ponad $20.000 USD miesięcznie, tak pisze o swoich początkach:

„Wiem, że wiele osób spogląda na moją historię jako przykład sukcesu i źródło inspiracji (…), ale nie boję się przyznać, że nie zawsze byłem pełen optymizmu i energii w swoich najczarniejszych godzinach. Rozważałem nawet poddanie się.”

lub

„Nauczyłem się, że w przypadku blogowania muszę się cieszyć każdym, najdrobniejszym nawet sukcesem i skupiać się na dążeniu do celu czasem jedynie ze ślepą wiarą (że się uda).

Oraz daje rady jak się nie poddać:

„Dla tych z was, którzy dopiero zaczynają, jednym z najtrudniejszych wyzwań będzie zmierzenie się z brakiem wiary w siebie. Inni wokół was będą kpić z waszych prób rozpoczęcia biznesu, wasze rezultaty będą przychodzić powoli i przez długi czas będziecie musieli pracować codziennie, z bardzo małymi efektami. Cierpliwość i silna wola są konieczne na tym etapie.”

I wreszcie Felix Dennis

Felix Dennis – ekstrawagancki miliarder, jeden ze 100 najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, założyciel międzynarodowego wydawnictwa Dennis Publishing, odpowiedzialnego za stworzenie takich hitów jak czasopismo Maxim, poświęcił zagadnieniu wytrwałości cały rozdział.

W książce o bezpośrednim tytule „How to Get Rich”, w rodziale pt. „Never give in” (Nigdy się nie poddawaj), Felix opisuje jak rozpoczynał działalność mając 25 lat. Był wtedy do tego stopnia ubogi, że mieszkał w mieszkaniu z wyłączoną elektrycznością i bez gazu.By się ogrzać, palił w kominku meble znalezione na śmietniku. Jednak nie poddał się. Dla niego motywacją było silne postanowienie, że nie zostanie, jak to sam określa „niewolnikiem pensji”.

Felix zauważa, że na przedsiębiorcę czekają nie tylko przeszkody biznesowe, ale także społeczne. Bezpieczne prace kuszą stałą pensją. Rodzina, widząc początkowe, mizerne rezultaty również sugeruje poszukanie etatu. Spotkania ze znajomymi bolą – oni opowiadają o awansach i podwyżkach, a przedsiębiorca codziennie wali głową w mur nie wiedząc nawet, czy to ma sens czy nie. Wiele osób poddaje się właśnie z tych społecznych powodów.

Zgodnie z tematem książki Felix kończy rozdział krótkim podsumowaniem:

"Jeśli się nie poddasz – będziesz bogaty."

Churchil

Na koniec przytoczę jeszcze słowa Winstona Churchila:

„Jeśli przechodzisz przez piekło,

Nie przestawaj iść.”

Reklama