Pozycjonowanie produktu

Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem kampanii marketingowej jest decyzja jak będziemy chcieli usytuować ("pozycjonować") nasz produkt w wybranych segmentach rynku. Nazwa "pozycjonowanie" pochodzi od tego iż jej celem jest "stworzenie konkretnego obrazu produktu w umyśle klienta". Przeprowadza się ją eksponując konkretne cechy produktu bądź marki, takie jak: bezpieczeństwo, wygodę, cenę, stosunek ceny do jakości, młodzieżowy charakter itp., tak aby klient dostrzegał nasz produkt w określony sposób.

Idea pozycjonowania jest coraz bardziej istotna. Rynek zalewany jest produktami różnych firm. Klient ma z reguły do wyboru wiele prawie identycznych produktów. Aby wybrał właśnie nasz, musi zobaczyć w nim właśnie to czego szuka w takich produktach, czasem nawet samemu nie zdając sobie z tego sprawy.

Jak wybrać odpowiednie pozycjonowanie

Dokonując wyboru sposobu pozycjonowania produktu w danym segmencie rynku, musimy dokładnie przyjrzeć się temu segmentowi. Podczas segmentacji wyróżniliśmy konkretne cechy danego rynku jak np. wiek, płeć, mniemanie o sobie itd. Mamy już więc podstawę do podjęcia decyzji. Teraz musimy dokonać odpowiedzi na pytanie jaki produkt ludzie na danym rynku chcą kupić, czego oczekują po konkretnym produkcie.

Dodatkowo - warto się zorientować jak w danym segmencie reklamuje się konkurencja. Jeżeli, na przykład, sprzedaje ona swoje dobro jako luksusowe, może warto wybrać pozycjonowanie jako tani produkt, lub o dobrym stosunku ceny do jakości.

Pozycjonowanie produktu jest sprawą tak specyficzną dla każdego produktu i branży, że nie ma w zasadzie żadnego idealnego przepisu jak to przeprowadzić. Trzeba zrozumieć potrzeby danego segmentu oraz jego oczekiwania, a następnie wybrać takie pozycjonowanie, aby produkt kojarzył się klientom na danym rynku z tym, czego poszukują. Dla ułatwienia podamy kilka przykładów.

Reklama

Samochody

Głównym rynkiem zbytu firmy Porshe, poza gwiazdami i milionerami, są mężczyźni w średnim wieku z wyższej klasy średniej. Do nich skierowanych jest wiele kampanii marketingowych. Porshe reklamuje się w czasopismach dla managerów wyższego szczebla, klubach sportowych itp. Pozycjonuje jednak swój produkt jako samochód dla młodych, wolnych i dynamicznych ludzi. W ten sposób doskonale wpasowuje się w potrzeby mężczyzn, którzy nie czują się na swoje lata i maja ochotę na zabawę w życiu. Kupują oni Porshe jako zabawkę, powrót do marzeń z młodości, gdy nie było ich jeszcze stać na takie samochody. Innym przykładem tego typu pozycjonowania są samochody "terenowe" do jazdy po mieście.

Volvo z kolei pozycjonuje się jako bardzo bezpieczny samochód. Wygrywa nagrody w kategorii najbezpieczniejszego samochodu roku itp. Większość samochodów Volvo to samochody rodzinne, niewyróżniające się specjalnie ze względu na inne cechy (ekonomikę, stylistykę itp.). Volvo znalazło swoją niszę rynkową: samochód bezpieczny.

Proszki do prania

Proszki do prania na polskim rynku są jeszcze łatwiejsze do przedstawienia. Weźmy dwie skrajne marki: OMO i Dosia. OMO reklamuje się jako proszek wysokiej klasy, najlepszy na rynku (jest on przy okazji jednym z droższych). Dosia z kolei pozycjonowana jest jako tani proszek dla oszczędnych ludzi; broniąc się przed skojarzeniem tani - niska jakość wypracowała hasło reklamowe: "Jakość za rozsądną cenę".

Pomiędzy tymi proszkami znajdziemy np. Vizir, który reklamowany jest jako dobry proszek ale nie zbyt drogi. Widzimy tu pozycjonowanie: "dobry stosunek ceny do jakości".

Przypisy
  1. M. Urbaniak, Marketing przemysłowy, Wydawnictwo Prawno–Ekonomiczne INFOR, Warszawa 1999
  2. J. Altkorn, 1994
  3. Ph. Kotler, G. Armstrong, J. Saunders, V. Wong, Marketing. Podręcznik europejski, PWE, Warszawa 2002
  4. G. Golik-Górecka, Marketing business to business, Difin, Warszawa 2004
  5. Ph. Kotler, Marketing, Dom Wydawniczy REBIS, Warszawa 2005 Marketing. Podstawy i kontrowersje, pod red. W. Żurawika, Wydawnictwo UG, Gdańsk 2005
Reklama